PT571110
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
PT571110
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 6A 110V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
6.8 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
4PDT (4 Form C)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
6 A
Features :
Mechanical Indicator, Test Button
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC - Max