PT371110
Part Number:
PT371110
Description:
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V
Coil Current :
6.8 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
400VAC - Max