AZ2704-1A-48ATWF
Part Number:
AZ2704-1A-48ATWF
Description:
30A POWER RELAY
Coil Current :
40 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
48VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
38.4 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)