T9CP2A54-240
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
T9CP2A54-240
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
20.9 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
240VAC
Contact Form :
SPST-NC (1 Form B)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
192 VAC
Must Release Voltage :
24 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"