RM87N-2021-25-5120
Manufacturer:
Altech Corporation
Part Number:
RM87N-2021-25-5120
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 120V
Manufacturer :
Altech Corporation
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
11.8 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
12 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
3 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
440VAC - Max