AZ2501P1-1C-12D
Part Number:
AZ2501P1-1C-12D
Description:
60A LATCHING POWER RELAY
Coil Current :
125 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Switching Voltage :
440VAC - Max