AZ2703-1A-12DE
Part Number:
AZ2703-1A-12DE
Description:
30A POWER RELAY
Coil Current :
160 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
0.6 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max
Termination Style :
Plug In, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)