T9AP2XD56-12
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
T9AP2XD56-12
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 12V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
83.3 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NC (1 Form B)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
15 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
277VAC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"