AZ2501P2-1A-6DW
Part Number:
AZ2501P2-1A-6DW
Description:
60A LATCHING POWER RELAY
Coil Current :
500 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
6VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
4.8 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
440VAC - Max