T9AV2XD16-12
Part Number:
T9AV2XD16-12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 12V
Coil Current :
83.3 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NC (1 Form B)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
15 A
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
277VAC - Max