AZ762-1C-24AEF
Part Number:
AZ762-1C-24AEF
Description:
16A POWER RELAY
Coil Current :
31.6 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
16 A
Must Operate Voltage :
18 VAC
Must Release Voltage :
3.6 VAC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Release Time :
3 ms
Switching Voltage :
440VAC, 150VDC - Max