AZ761-1C-115AEF
Part Number:
AZ761-1C-115AEF
Description:
12A POWER RELAY
Coil Current :
6.6 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
115VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
12 A
Must Operate Voltage :
86.3 VAC
Must Release Voltage :
17.25 VAC
Operate Time :
7 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Release Time :
3 ms
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max