AZ762-1A-115AE
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ762-1A-115AE
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
16A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
6.6 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
115VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
86.3 VAC
Must Release Voltage :
17.25 VAC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
8 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
440VAC, 125VDC - Max