J1512CF110VAC1.2D
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Part Number:
J1512CF110VAC1.2D
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 110V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
28.2 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
110VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
88 VAC
Must Release Voltage :
33 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC - Max