J1511CF220VAC1.2
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Part Number:
J1511CF220VAC1.2
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 220V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
15.3 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
220VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
176 VAC
Must Release Voltage :
66 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC - Max