AZ761-1A-115AEF
Part Number:
AZ761-1A-115AEF
Description:
12A POWER RELAY
Coil Current :
6.6 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
115VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Contact Rating (Current) :
12 A
Must Operate Voltage :
86.3 VAC
Must Release Voltage :
17.25 VAC
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 70°C
Release Time :
8 ms
Switching Voltage :
440VAC, 125VDC - Max