J1511CP240VAC1.2
Part Number:
J1511CP240VAC1.2
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 240V
Coil Current :
12.6 mA
Coil Voltage :
240VAC
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
192 VAC
Must Release Voltage :
72 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
300VAC - Max