T9ES1L14-18
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
T9ES1L14-18
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 18V
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
50 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
18VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
13.5 VDC
Must Release Voltage :
1.8 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC - Max