L115F21CH12VDCS1.5U
Part Number:
L115F21CH12VDCS1.5U
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 50A 12V
Coil Current :
125 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)