AZ165-2C-48A
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ165-2C-48A
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
25 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
48VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cerium (AgCe)
Contact Rating (Current) :
7 A
Features :
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
38.4 VAC
Must Release Voltage :
14.4 VAC
Operate Time :
25 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 70°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
25 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 30VDC - Max