L115F11CK24VDCS.9
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Part Number:
L115F11CK24VDCS.9
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
37.5 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
19.2 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max