T9AS1D27-24
Part Number:
T9AS1D27-24
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 21A 24V
Coil Current :
41.7 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
21 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
250VAC - Nom
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)