L115F11AH48VDCS1.5U
Part Number:
L115F11AH48VDCS1.5U
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 48V
Coil Current :
31.3 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Operate Voltage :
38.4 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max