J1511CP48VAC1.2D
Part Number:
J1511CP48VAC1.2D
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 48V
Coil Current :
65.3 mA
Coil Voltage :
48VAC
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
38.4 VAC
Must Release Voltage :
14.4 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
300VAC - Max