J1511CP110VAC1.2
Part Number:
J1511CP110VAC1.2
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 110V
Coil Current :
28.2 mA
Coil Voltage :
110VAC
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
88 VAC
Must Release Voltage :
33 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
300VAC - Max