AZ21501P-1AH-12DE
Part Number:
AZ21501P-1AH-12DE
Description:
50A POWER RELAY
Coil Current :
75 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Latching, Single Coil
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Release Time :
15 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max