J1511CF220VDC.9D
Part Number:
J1511CF220VDC.9D
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 220V
Coil Current :
4.1 mA
Coil Voltage :
220VDC
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Lighted Indicator
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
165 VDC
Must Release Voltage :
22 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
300VAC - Max