L115F11AK12VDCS.9
Part Number:
L115F11AK12VDCS.9
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 40A 12V
Coil Current :
75 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
9.6 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max