J1512CP24VDC.9
Part Number:
J1512CP24VDC.9
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 24V
Coil Current :
36.9 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
300VAC - Max