J1512CP12VDC.9
Part Number:
J1512CP12VDC.9
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 20A 12V
Coil Current :
75 mA
Coil Voltage :
12VDC
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
9 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
300VAC - Max