AZ6991-1AE-60D
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ6991-1AE-60D
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
8A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
3.6 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
60VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin (AgSn)
Contact Rating (Current) :
8 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
45 VDC
Must Release Voltage :
3 VDC
Operate Time :
8 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
4 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
400VAC, 125VDC - Max