AZ762-1AE-110DE
Part Number:
AZ762-1AE-110DE
Description:
16A POWER RELAY
Coil Current :
4.4 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
110VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
77 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Release Time :
8 ms
Switching Voltage :
440VAC, 125VDC - Max