J115F31CH24VDCS61.5
Part Number:
J115F31CH24VDCS61.5
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 24V
Coil Current :
25 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
18 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"