AZ22801-1CE-110A
Part Number:
AZ22801-1CE-110A
Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
46.6 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
110VAC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
82.5 VAC
Must Release Voltage :
33 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Switching Voltage :
300VAC, 110VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"