AZ21501-1CE-120AE
Part Number:
AZ21501-1CE-120AE
Description:
50A POWER RELAY
Coil Current :
39.5 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Operate Voltage :
90 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Switching Voltage :
300VAC, 110VDC - Max