RTH84012
Manufacturer:
TE Connectivity Potter & Brumfield Relays
Part Number:
RTH84012
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RTH84012
Manufacturer :
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
33.3 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
12VDC
Contact Form :
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
16 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
8.4 VDC
Must Release Voltage :
1.2 VDC
Operate Time :
8 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
6 ms
Seal Rating :
Sealed - Flux Protection
Switching Voltage :
400VAC - Max