AZ22801-1CE-24AEF
Part Number:
AZ22801-1CE-24AEF
Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
200 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
24VAC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
18 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 130°C
Switching Voltage :
300VAC, 110VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"