L114FL1CS24VDC.60RDAU
Part Number:
L114FL1CS24VDC.60RDAU
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Coil Current :
27.1 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Reverse Coil Polarity
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
300VAC - Max