L114FL1CS24VDC.60RDU
Manufacturer:
CIT Relay and Switch
Part Number:
L114FL1CS24VDC.60RDU
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 24V
Manufacturer :
CIT Relay and Switch
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
27.1 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Features :
Reverse Coil Polarity
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
Operate Time :
10 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC - Max