AZ22801-1C-24A
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ22801-1C-24A
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
40A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
200 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Features :
Mounting Type :
Chassis Mount
Must Operate Voltage :
18 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
300VAC, 110VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"