AZ743-2C-115AE
Part Number:
AZ743-2C-115AE
Description:
10A POWER RELAY
Coil Current :
6.6 mA
Coil Voltage :
115VAC
Contact Form :
DPDT (2 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
86.3 VAC
Must Release Voltage :
17.25 VAC
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max