AZ743-2AB-24DE
Part Number:
AZ743-2AB-24DE
Description:
10A POWER RELAY
Coil Current :
16.7 mA
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
DPST-NO (2 Form A)
Contact Material :
Silver Nickel (AgNi)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Must Release Voltage :
2.4 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 100°C
Switching Voltage :
400VAC, 150VDC - Max