J115F11AH48VDCS61.5U
Part Number:
J115F11AH48VDCS61.5U
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 48V
Coil Current :
31.3 mA
Coil Voltage :
48VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Operate Voltage :
36 VDC
Must Release Voltage :
4.8 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Switching Voltage :
277VAC, 110VDC - Max