AZ2151-1CE-110DE
Part Number:
AZ2151-1CE-110DE
Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
8.2 mA
Coil Voltage :
110VDC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
82.5 VDC
Must Release Voltage :
11 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Switching Voltage :
300VAC, 30VDC - Max