AZ2280-1AE-120AF
Part Number:
AZ2280-1AE-120AF
Description:
40A POWER RELAY
Coil Current :
48 mA
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
40 A
Must Operate Voltage :
102 VAC
Must Release Voltage :
24 VAC
Operating Temperature :
-55°C ~ 60°C
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
Quick Connect - 0.187"/0.250"