AZ21501-1AE-24AEF
Part Number:
AZ21501-1AE-24AEF
Description:
50A POWER RELAY
Coil Current :
200 mA
Coil Insulation :
Class F
Coil Voltage :
24VAC
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
50 A
Must Operate Voltage :
18 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 110VDC - Max