L114FL1AS24VDC.60DAU
Part Number:
L114FL1AS24VDC.60DAU
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 20A 24V
Coil Current :
27.1 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Latching, Dual Coil
Coil Voltage :
24VDC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current) :
20 A
Must Operate Voltage :
16.8 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
300VAC - Max