AZ6962-1CE-60DE
Part Number:
AZ6962-1CE-60DE
Description:
10A POWER RELAY
Coil Current :
4.8 mA
Coil Voltage :
60VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current) :
10 A
Must Operate Voltage :
42 VDC
Must Release Voltage :
6 VDC
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Switching Voltage :
440VAC, 125VDC - Max