AZ21501-1AE-24AE
Manufacturer:
American Zettler
Part Number:
AZ21501-1AE-24AE
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Description:
50A POWER RELAY
Manufacturer :
American Zettler
Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
200 mA
Coil Insulation :
Class B
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
24VAC
Contact Form :
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
50 A
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Must Operate Voltage :
18 VAC
Must Release Voltage :
7.2 VAC
Operate Time :
15 ms
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
10 ms
Seal Rating :
Sealed - Fully
Switching Voltage :
300VAC, 110VDC - Max