AZ2200-1C-70DE
Part Number:
AZ2200-1C-70DE
Description:
30A POWER RELAY
Coil Voltage :
70VDC
Contact Form :
SPDT (1 Form C)
Contact Material :
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current) :
30 A
Must Release Voltage :
7 VDC
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Switching Voltage :
277VAC, 28VDC - Max
Termination Style :
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)